Πέμπτη 22 Νοεμβρίου 2012

Απόλλων Σμύρνης- ΑΟΚ 1-0: Έχασε χωρίς να το καταλάβει

Αθήνα(ανταπόκριση)
Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και αυτή τη φορά στη Ριζούπολη. Ο ΑΟΚ ήταν καλύτερος, έχασε αρκετές ευκαιρίες, δεν πέτυχε γκολ και άδοξα γνώρισε την ήττα. Ο Απόλλων προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο φρόντισε να ροκανίσει το χρόνο με πολλές καθυστερήσεις. Ειδικά μετά το 80`, οι παίκτες του έπεφταν συνέχεια κάτω. Ο ΑΟΚ έμεινε πίσω χθες στη βαθμολογία αλλά υπάρχει πολύς δρόμος ακόμη. Έχασε πάλι χωρίς να το καταλάβει. Τα ίδιο όπως στον Εργοτέλη.
Ο Κώστας Βασιλακάκης ξεκίνησε χωρίς εκπλήξεις την ενδεκάδα.
Τερματοφύλακας ο Αποστολίδης, δεξιά ο Παγώνης, αριστερά ο Γελαδάρης, δύο στόπερ ο Τριποτσέρης με τον Μαραγκό. Δύο αμυντικοί μέσοι ο Ντιέ με τον Ενσαλίβα. Πλάγιοι ο Μπρατσιάνι
και ο Ντος Σάντος. Ο Μοκάκε μπροστά από τους δυο αμυντικούς μέσους και ο Χλωρός στη θέση του σέντερ φορ.
Ο ΑΟΚ στα πρώτα 45` λεπτά θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο σκορ. Ο Μοκάκε έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία. Επίσης από κόρνερ ο Τριποτσέρης αρχικά και μετά ο Ενσαλίβα δε βρήκαν στόχο. Φαινόταν ότι ελέγχει το παιχνίδι αλλά από ένα λάθος του Αποστολίδη δέχθηκε το 1-0. Στη συνέχεια κάπου έπεσε η ψυχολογία. Ο Απόλλων έχασε ακόμη μια καλή ευκαιρία με τον Διαμάντη. Η ομάδα του Κώστα Βασιλακάκη είχε πολύ καλή παρουσία στα πρώτα 15` λεπτά, αλλά δυστυχώς παρουσίασε τα ίδια συμπτώματα. Μάλιστα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μοκάκε σημάδεψε το δοκάρι. Μια άτυχη στιγμή.
Στην επανάληψη η πρώτη κίνηση του Βασιλακάκη από τον πάγκο ήταν ο Ποσίνκοβιτς που έπαιξε φουνταριστός, για να πάει πλάγια ο Χλωρός. Βγήκε ο Ντος Σάντος. Ο Κροάτης ήταν μέσα σε αρκετές φάσεις αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός. Όσο περνούσε η ώρα ο ΑΟΚ προσπαθούσε να πιέσει ακόμη περισσότερο, με τον Οξύζογλου που έκανε ντεμπούτο να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία στο 85`. Στις καθυστερήσεις δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο. Οι του Απόλλωνα έπεφταν κάτω… σαν τα κοκόρια. Η βροχή σίγουρα δε βοήθησε μια ομάδα που πάντοτε κουβαλάει ελλιπέστατη προετοιμασία αλλά και κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια.
Το φιλμ του αγώνα
3` Κεφαλιά του Καμαρά από πολύ κοντά, μόλις άουτ.
11` Σουτ Μπρατσιάνι από καλή θέση άουτ.
13` Ο Μοκάκε αποφεύγει τον Κοτταρά, πλασάρει αλλά προλαβαίνει πάνω από τη γραμμή και σώζει ο Ιασωνίδης που τραυματίζεται σε αυτή τη φάση.
14` Πρώτη κεφαλιά Τριποτσέρη, ο Ενσαλίβα δεν προλαβαίνει με το κεφάλι να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.
17` Σουτ Χιντζίδη, μπλοκάρει ο Αποστολίδης.
25` Άστοχη έξοδος του Αποστολίδη σε σέντρα από τα δεξιά και ο Χιντζίδης με σουτ το 1-0.
35` Ο Διαμαντής από σέντρα, αστοχεί από κοντά με σουτ.
44` Ο Ντιέ βρίσκει τον Γελαδάρη που γίνεται απειλητικός, αλλά στη συνέχεια έχουμε επιθετικό φάουλ του Μπρατσιάνι στον Κοτταρά, μάλιστα δέχεται κίτρινη κάρτα.
46` Ο Μοκάκε σημαδεύει μέσα από την περιοχή, το δεξί κάθετο δοκάρι.
59` Σουτ Χλωρού πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
62` Σουτ Τσιλιγκίρη λίγο άουτ.
68` Σουτ Ποσίνκοβιτς λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
85` Σέντρα του Γελαδάρη , κεφαλιά του Οξύζογλου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Ο διαιτητής Καρυοφίλλης του συνδέσμου Πειραιά έδειξε κίτρινες κάρτες στους: Μπρατσιάνι, Ενσαλίβα, Κρουσταλέλη.
Οι συνθέσεις τω δυο ομάδων
Απόλλων Σμύρνης: Κοτταράς, Κωνσταντίνου, Χιντζίδης, Δεληζήσης, Ιασωνίδης, Τσεμπερίδης, Καμαρά, Τσιλιγκίρης, Διαμάντης, Καραμαλίκης, Κατσίκης.
Αλλαγές
18` Κυργιάς στη θέση του Ιασωνίδη
46` Κρουσταλέλης στη θέση του Χιντζίδη
71` Μανιάς στη θέση του Κατσίκη
ΑΟΚ: Αποστολίδης, Παγώνης, Γελαδάρης, Τριποτσέρης, Μαραγκός, Ντιέ, Ενσαλίβα, Μοκάκε, Μπρατσιάνι, Ντος Σάντος, Χλωρός.
Αλλαγές
54` Ποσίνκοβιτς στη θέση του Ντος Σάντος
75` Ντόσης στη θέση του Μπρατσιάνι
84` Οξύζογλου στη θέση του Μοκάκε
Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής
Ο Εθνικός Γαζώρου και ο Απόλλων Σμύρνης ήταν οι κερδισμένοι της αγωνιστικής που είχε πολλές ισοπαλίες αλλά και αμφίρροπα ματς που κρίθηκαν στο γκολ.