Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2013

Βατανιακός- ΑΟΚ 1-1: Στις καθυστερήσεις τσίμπησε το βαθμό, άξιζε όμως περισσότερα

Βατανιακός- ΑΟΚ 1-1: Στις καθυστερήσεις τσίμπησε το βαθμό, άξιζε όμως περισσότεραΣτις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αλεξίου χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στον ΑΟΚ, που παρέμεινε όμως πάλι χωρίς νίκη. Αγνοεί το τρίποντο μετά την πρεμιέρα με τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης.
Η εικόνα της ομάδας σαφώς ήταν βελτιωμένη. Αν ο Αρτσε ευστοχούσε στο πέναλτι που κέρδισε, τα πράγματα μάλλον θα ήταν διαφορετικά.
Ο ΑΟΚ έπαιξε με 10 παίκτες από το 66` λόγω αποβολής του Χόρτσα. Βρέθηκε να χάνει στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει στην εκπνοή.
Ο Απόστολος Χαραλαμπίδης ξεκίνησε με αλλαγές στο αρχικό σχήμα, σε σχέση με τα προηγούμενα ματς. Ο Γιαννίκογλου επανήλθε στη θέση του τερματοφύλακα μετά από 2 αγωνιστικές. Στην άμυνα δεξιά ο Ρεβυθόπουλος και αριστερά ο Παπαργυρίου. Δυο στόπερ ο Χόρτσας και ο Πόπτσης. Δυο
αμυντικοί μέσοι ο Γκαρακλίδης και ο Ντουτσαρίδης. Ο Πρίττας είχε περισσότερο ελεύθερο ρόλο.
Στα πλάγια της μεσοεπιθετικής γραμμής, αγωνίστηκαν ο Αρτσε και ο Καπνίδης. Ο Αλεξίου ήταν ο σέντερ φορ.
Η ομάδα της Καβάλας ειδικά στα πρώτα 45 λεπτά είχε τον έλεγχο. Είχε την κατοχή και αρκετές φορές εκτός από το πέναλτι φάνηκε απειλητική. Το νέο σχήμα του Χαραλαμπίδη λειτούργησε σε καλό βαθμό. Οι λεπτομέρειες όμως δεν ευνόησαν τον ΑΟΚ. Χαμένο πέναλτι του Αρτσε και αποβολή του Χόρτσα.
Ο Βατανιακός πίεσε σε μεγάλο βαθμό, μετά την αποβολή του Χόρτσα. Ο Γιαννίκογλου όμως ήταν σε πολύ καλή μέρα. Η ομάδα της Κατερίνης, ήταν επικίνδυνη κυρίως στις σέντρες από δεξιά και αριστερά.
Το φιλμ του αγώνα
1` Σέντρα του Λαζαρίδη, σουτ του Γιαννούλη άουτ.
6` Σέντρα Λαζαρίδη, αδύναμη κεφαλιά του Γιαννούλη, απόκρουση του Γιαννίκογλου.
18` Σουτ Αλεξίου από καλή θέση άουτ.
22` Σουτ του Χόρτσα, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
23` Κίτρινη ο Χόρτσας
26` Κίτρινη ο Γιαννούλης
29` Σέντρα του Γιαννούλη με υπερένταση απομακρύνει ο Γιαννίκογλου, μπροστά στον Ζαγοριάνο
34` Κίτρινη ο Νταντάμης
40` Ο Βλάχος ανατρέπει τον Αρτσε. Σφυρίζεται πέναλτι και κίτρινη στο Βλάχο. Ο Αρτσε εκτελεί αλλά αποκρούει ο τερματοφύλακας.
41` Σουτ του Γιαξή η μπάλα άουτ.
44` Κίτρινη ο Ρεβυθόπουλος
54` Κίτρινη ο Κωτσιόπουλος
54` Σουτ του Κουλίδη, μπλοκάρει ο Γιαννίκογλου
66` Κόκκινη κάρτα ο Χόρτσας
70` Τετ α τετ ο Νταντάμης για να σώσει ο Γιαννίκογλου
76` Φάουλ του Κουλίδη, μπλοκάρει ο Γιαννίκογλου
77` Κίτρινη κάρτα ο Ντουτσαρίδης
79` Σουτ του Κατσαρού, μπλοκάρει ο Γιαννίκογλου
80` Σουτ του Γιαννούλη, ο Γιαννίκογλου σε μια εξαιρετική απόκρουση
81` Με προβολή ο Κυπαρίσσης το 1-0 μετά από σέντρα του Γιαννούλη
92` Κίτρινη ο Κυπαρίσσης
95` Με προβολή ο Αλεξίου το 1-1.
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.
Βατανιακός: Βλάχος, Κολαξίδης, Νταντάμης, Κωτσιόπουλος, Γιαπιτζής, Λαζαρίδης, Κουλίδης, Ποτουρίδης 72` Κυπαρίσσης, Ζαγοριανός 87` Μπουζούκης, Γιαξής 64` Κατσαρός, Γιαννούλης.
ΑΟΚ: Γιαννίκογλου, Ρεβυθόπουλος 65` Καζαντζίδης, Παπαργυρίου, Πόπτσης, Χόρτσας, Πρίττας 75` Μαυρίδης, Γκαρακλίδης, Ντουτσαρίδης, Αρτσε, Καπνίδης 46` Κουρέλλας, Αλεξίου.