Τρίτη 26 Φεβρουαρίου 2013

AOK – Εθνικός Γαζώρου 2-2 : Σοκ στις καθυστερήσεις !

AOK – Εθνικός Γαζώρου 2-2 : Σοκ στις καθυστερήσεις ! Ο ΑΟΚ φαινόταν οτι θα φθάσει σε μια εύκολη νίκη απέναντι στον Εθνικό Γαζώρου αφού είχε τον απόλυτο έλεγχο για 45 ΄λεπτά.
Προηγήθηκε με 2-0 χωρίς στο πρώτο ημίχρονο να απειλειθεί η εστία του Αποστολίδη.
Η απερίσκεπτη ενέργεια του Ντουτσαρίδη στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου να χτυπήσει αντίπαλο
στο πρόσωπο άφησε την ομάδα με 10 παίκτες.
Παράλληλα ο Νίκος Παπαδόπουλος αναγκάστηκε να βγάλει απο το παιχνίδι τον Ν’ Ντιαγέ που
ήτανε φανερά εκνευρισμένος και ήτανε μάλιστα πρωταγωνιστής στα επεισόδια που έγιναν με το
τελευταίο σφύριγμα του διαιητητή στο πρώτο ημίχρονο.
Ολα αυτά επηρέασαν τον ΑΟΚ απο το 65’ και μετά όταν με 10 ΄παίκτες φάνηκε καθαρά η κούραση
στις προσπάθειες των παικτών.
Πρίν απο το 65’ αν και με 10 παίκτες θα μπορούσε να έχει σημειώσει ένα τρίτο γκόλ κυρίως με τον
Μπρατσιάνι.
Ο Εθνικός Γαζώρου πίεσε σε μεγάλο βαθμό και έφερε τούμπα το παιχνίδι στο τελευταίο
δεκάλεπτο πετυχένοντας 2 γκόλ με τον Κατσαβάκη και τον Γαϊδαρτζή.
Το αποτέλεσμα σαφώς έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση ήτανε απρόσμενο για τον καλύτερο

ΑΟΚ του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Νίκος Παπαδόπουλος ξεκίνησε με το Χλωρό στο αρχικό σχήμα. Μάλλον ήταν η έκπληξη που επι-
φύλαξε.
Ο Αποστολίδης κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα δεξιά ο Κοτίτσας και αριστερά ο Καλαγκάνης.
Δυο στόπερ ο Μαραγκός και ο Τριποτσέρης. Στη μεσαία γραμμή δυο ανασταλτικοί μέσοι ο Τάσιτς
με τον Ντουτσαρίδη.
Ο Ουσμάν Μπάρι ελεύθερος στον άξονα. Στα πλάγια της μεσοεπιθετικής γραμμής ο Ντος Σάντος
δεξιά και ο Χλωρός αριστερά.
Ο Εν Ντιαγιέ στην κορυφή της επίθεσης. Από την άλλη ο Εθνικός Γαζώρου παρατάχθηκε με αρκε-
τές ελλείψεις και χωρίς ξένο στην ενδεκάδα του.
Στο πρώτο μέρος ο ΑΟΚ από την αρχή είχε την υπεροχή, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν πο-
λύ κλειστά στην άμυνα. Την πρώτη καλή ευκαιρία την έχασε πάντως ο Εθνικός.
Αμέσως μετά ο Ντουτσαρίδης με σουτ ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα, κάνοντας το 1-0.
Το 2-0 με το πέναλτι του Εν Ντιαγιέ απλούστευσε ακόμη περισσότερο τα πράγματα. Με τη λήξη
του πρώτου ημιχρόνου είχαμε επεισόδια στον αγωνιστικό χώρο, με την απερίσκεπτη ενέργεια του
Ντουτσαρίδη να χτυπήσει αντίπαλο.
Εν ολίγοις… έχυσε το γάλα. Ο Παπαδόπουλος προφύλαξε τον Εν Ντιαγιέ που ήταν εκνευρισμένος,
αλλάζοντας παράλληλα την τακτική με τον Παγώνη δεξιά και τον Κοτίτσα στη θέση του αμυντικού
μέσου. Ο ΑΟΚ κακώς εκνευρίστηκε. Δε χρειαζόταν. Είχε τον απόλυτο έλεγχο.
Στην επανάληψη ο ΑΟΚ με παίκτη λιγότερο έδωσε χώρο στον Εθνικό και προσπάθησε να εκμετα-
λευτεί την ταχύτητα του Ντος Σάντος και του Ουσμάν Μπάρι.
Ο Μπρατσιάνη ήταν η δεύτερη κίνηση από τον πάγκο για να παλέψει περισσότερο, στο χώρο.
Ο Γελαδάρης πέρασε στην αριστερή πτέρυγα στη θέση του Χλωρού που σαφώς πρόσφερε αρκετά
στο χθεσινό παιχνίδι. Από το 65` και μετά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν και ο
Κατσαβάκης στο 80` έκανε ντέρμπι την αναμέτρηση.
Το ΣΟΚ για τον ΑΟΚ ήρθε τις καθυστερήσεις με το γκόλ του Γαϊδαρτζή.
Το φιλμ του αγώνα
22` Φάουλ Διαμαντίδη, ο Μερεσιώτης αστοχεί από κοντά.
24` Γύρισμα Ντος Σάντος, ο Ντουτσαρίδης με σουτ το 1-0.
29` Προσπάθεια του Ντος Σάντος , χέρι Κατσαβάκη, σφυρίζεται πέναλτι. Εκτελεί ο Εν Ντιαγιέ το 2-
0.
50` Σουτ Ουσμάν Μπάρι, λίγο άουτ.
61` Σουτ του Τάσιτς απόκρουση του Βαλσαμάκη, από κοντά ο Μπρατσιάνη δε βρίσκει στόχο.
68` Σουτ του Μπρατσιάνη ελάχιστα άουτ.
80’ Ο Κατσαβάκης εκμεταλλεύεται ολιγορία των αμυντικών και με πλασέ μειώνει σε 2-1.
92’ ο Γαϊδαρτζής με πλασέ απο το ύψος του πέναλτυ ισοφαρίζει το παιχνίδι σε 2-2.
Ο διαιτητής Συμεωνίδης από την Πιερία έδειξε κίτρινες κάρτες τους: Κοτίτσα, Β. Κωνσταντινίδη,
Τάσιτς, Κατσαβάκη, Μαραγκό, Νύρλο, Κοσμίδη
Στο ημίχρονο αποβλήθηκε από το διαιτητή ο Ντουτσαρίδης που χτύπησε στο πρόσωπο αντίπαλο.
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.
ΑΟΚ: 1 Αποστολίδης, 25 Κοτίτσας, 33 Καλαγκάνης, 79 Τάσιτς, 16 Μαραγκός, 28 Ντουτσαρίδης, 2
Τριποτσέρης, 7 Χλωρός, 17 Ντος Σάντος, 12 Εν Ντιαγιέ, 21 Ουσμάν Μπάρι.
Αλλαγές
46` Παγώνης στη θέση του Εν Ντιαγιέ
60` Μπρατσιάνη στη θέση του Ντος Σάντος
74` Γελαδάρης στη θέση του Χλωρού
Πάγκος: 92 Μπρατσιάνη, 3 Παγώνης, 4 Κάργας, 30 Σουλογάνης, 20 Παπαδόπουλος, 99 Ντόσης, 6
Γελαδάρης.
Εθνικός Γαζώρου: 13 Βαλσαμάκης, 90 Κοσμίδης, 17 Νύρλος , 18 Κουκόλης, 37 Μερεσιώτης, 4 Κα-
τσαβάκης, 85 Διαμαντίδης, 14 Γεωργιάδης, 77 Κωνσταντινίδης Β, 33 Μουσικάκης, 99 Μαχαιρούδης.
Αλλαγές
35` Γαϊδαρτζής στη θέση του Μερεσιώτη
56` Χαριτίδης στη θέση του Β. Κωνσταντινίδη
65` Σ. Κωνσταντινίδης στη θέση του Μουσικάκη
Πάγκος: 22 Παπαθανασίου, 30 Χαριτίδης, 84 Γαϊδαρτζής, 91 Ομπέντ, 23 Γαλακτερός, 20 Κωνστα-