Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2013

Πανιώνιος- Ενωση 88-71: Παθαίνει «έμφραγμα» στο τρίτο δεκάλεπτο

Η Ενωση πάλεψε στα ίσια τον Πανιώνιο στο πρώτο ημίχρονο αλλά παρουσίασε πάλι τα ίδια συμπτώματα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο δε μπόρεσε να ανταποκριθεί, έμεινε πίσω στο σκορ και εκεί όλα τελειώσανε.
Ο Πανιώνιος στην τελευταία περίοδο, δεν είχε προβλήματα. Κρίμα γιατί πήγε χαμένη η θετικότατη εμφάνιση του πρώτου μέρους. Το τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος το πήρε με 28-14. Το ίδιο είδαμε και στο ματς με την Ελευσίνα, όπου τελικά η Ενωση ίδρωσε στο φινάλε να πάρει το ματς. Ο Κόλεμαν με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος της Καβαλιώτικης ομάδας.
Ο Μιλόσεβιτς πραγματοποίησε το καλύτερο του παιχνίδι μέχρι τώρα με τη φανέλα της Ενωσης, με 13 πόντους και 7 ασίστ.
Θετικός ο Στεφανίδης με 12 πόντους.
Ο αγώνας:
Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι του απέναντι
στην Καβάλα. Με αυτόν τον τρόπο, ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 13-4 των φιλοξενούμενων, οι οποίοι όμως ισορρόπησαν την αναμέτρηση στη συνέχεια.
Ο Μπούκερ έκανε το 15-9 για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου και ο Γιώργος Μπόγρης, ευστοχώντας σε δύο βολές πέτυχε το 18-17, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Στη συνέχεια, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι στο μέχρι το 12ο λεπτό. Έπειτα ο Μπόγρης έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους Νεοσμυρνιώτες (22-19) για να μειώσει ο Χριστόφορος Στεφανίδης σε 26-22 με δύο εύστοχες βολές.
Ο Μιλόσεβιτς έκανε το 33-28, με τον Πανιώνιο, όμως να διατηρεί το προβάδισμα του στο σκορ. Οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά τους στους πέντε πόντους (35-35) για να ισοφαρίσει πάντως η Καβάλα σε 35-35, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 36-35, ύστερα από 1/2 εύστοχες βολές για τον Νίκο Παππά.
Πάτησε γκάζι…
Στην τρίτη περίοδο, ο Πανιώνιος ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε με τον Νίκο Παππά να αποσπαστεί με τρεις πόντους (40-37), ενώ ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 50-42. Ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 50-44 και ο Πέιν με κάρφωμα πέτυχε το 52-44. Ο Μίλμπουρν με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 55-46 και ο Πάνος μείωσε σε 55-48.
Ο Πέιν σημείωσε το 57-48, ενώ ο Μπατής ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους (59-48). Ο Κις έκανε το 61-48, με τον Πέιν να κάνει το 64-48. Το τρίτο δεκάλεπτο τελικά έκλεισε με 64-49, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 15 πόντους. Ο Παππάς ανέβασε την διαφορά στους 17 πόντους (73-56) και ο Στεφανίδης έκανε το 73-58.
Ο Μπόγρης πέτυχε το 77-58 , ενώ ο Μίτροβιτς μείωσε σε 77-61 με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Ο Πέιν με τρίποντο έκανε το 80-61 και ο Καλαμπάκας έκανε το 82-64. Ο Μίλμπουρν με κάρφωμα μείωσε στους 18 πόντους για να φτάσει τελικά ο Πανιώνιος στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Καβάλα με 88-71.
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 36-35, 64-49, 88-71.
Συνθέσεις
Πανιώνιος: Μπόγρης 11, Πέιν 18(1), Μοτσενίγος 1, Αθηναίου 3(1), Κις 8(2), Μίλμπουρν 10(1), Αθανασούλας 0, Μπατής 2, Καββαδάς 6, Παππάς 24(4), Αγραβάνης 1, Μπούκερ 4.
Ενωση: Πάνος 2, Αρμπετ 5(1), Καλαμπάκας 5(1), Μανωλόπουλος , Στεφανίδης 12, Μιλόσεβιτς 13, Πιεβάλιτσα, Μίτροβιτς 9(2), Κριστέφσκι, Κόλεμαν 19, Ατσάρα 6(2), Αράπης.