Δευτέρα 14 Οκτωβρίου 2013

Ορφέας Ελευθερούπολης- ΠΑΟ Κοσμίου 2-1: Καλύτερος με 10 παίκτες – Αρης Ακροποτάμου – Κιλκισιακός 0-0( 4-2 πέναλτι)

Ορφέας Ελευθερούπολης- ΠΑΟ Κοσμίου 2-1: Καλύτερος με 10 παίκτες – Αρης Ακροποτάμου – Κιλκισιακός 0-0( 4-2 πέναλτι)Ορφέας Ελευθερούπολης- ΠΑΟ Κοσμίου 2-1: Καλύτερος με 10 παίκτες

Φαίνεται ότι του πάει όταν μένει με παίκτη λιγότερο. Ισοφάρισε στο 57` , αμέσως έμεινε με 10 παίκτες αλλά κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ και να πάρει επάξια την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου της Γ` Εθνικής.
Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλός. Δύσκολα έφτανε απέναντι στην αντίπαλη εστία.
Ηταν μπλοκαρισμένος, είχε κόντρα τον αέρα και γενικά δεν είχε φρεσκάδα. Πέταξε στα σκουπίδια 45 λεπτά.
Στην επανάληψη όταν αποφάσισε να πιέσει, δέχθηκε αυτογκόλ, ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο και στη συνέχεια πείσμωσε, του βγήκε πάθος με 10 παίκτες και έφτασε σε μια νίκη- πρόκριση που την ήθελε
σε μεγάλο βαθμό. Τουλάχιστον να αλλάξει η ψυχολογία.
Το Κόσμιο δεν έδειξε πολλά πράγματα αλλά στο πρώτο μέρος είχε τον έλεγχο του αγώνα.
Αυτό κυρίως γιατί ο Ορφέας πήγαινε στο… ρελαντί.
Το φιλμ του αγώνα
14` Φάουλ Φιλιππίδη, κεφαλιά Τσαπέγια άουτ.
21` Σέντρα Οτέμπερι, ο Δουμάνης δε βρίσκει τη μπάλα όπως έπρεπε από πολύ κοντά.
39` Σουτ Λυκούδη, μπλοκάρει ο Καραβελίδης.
42` Σουτ Αθανασίου δύσκολη απόκρουση του Καραβελίδη.
51` Σουτ Δουμάνη απόκρουση του Παπανικολάου, στη συνέχεια σουτ του Οτέμπερι άουτ.
53` Σέντρα Βαλσάμη, αυτογκόλ Γ. Ελευθεριάδη, το 0-1
57` Προβολή Γ. Ελευθεριάδη, αυτογκόλ Βαλσάμη το 1-1.
Αποβάλλεται με 2η κίτρινη( κόκκινη) ο Γ. Ελευθεριάδης
65` Ακυρώνεται γκολ του Μουστάκα ως οφσάιντ.
68` Φάουλ Βλάχου, πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή, ο Σταματόπουλος τη σπρώχνει στα δίχτυα για το 2-1.
82` Σουτ Γεμενετζή λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
87` Σουτ του Βλάχου από πολύ καλή θέση, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
89` Ο Βλάχος φεύγει μόνος του, από μπαλιά του Φιλιππίδη, αλλά πηγαίνει πλάγια και χάνεται η ευκαιρία.
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων
Ορφέας: Καραβελίδης, Χαραλαμπίδης, Φιλιππίδης, Γ. Ελευθεριάδης, Κωνσταντινίδης, Σταματόπουλος, Οτέμπερι 62` Γιαλαμής 85` Κ. Ελευθεριάδης, Παπαδάτος, Τσαπέγια 73` Χριστοδουλίδης, Βλάχος, Δουμάνης.
ΠΑΟ Κοσμίου: Παπανικολάου, Βαλσάμης, Καπετάνος 62` Σιδηρόπουλος 79`Ζαράκης, Ζουλής, Παναγιώτου, Μουστάκας, Λαζίδης, Αθανασίου 55` Γεμενετζής, Βασιλακάκης, Λυκούδης, Φωτιάδης.
*Αρης Ακροποτάμου – Κιλκισιακός 0-0( 4-2 πέναλτι)
Ο Αρης κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα πέναλτι με 4-2 απέναντι στην ομάδα του Κιλκίς. Το παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό με τον Αρη να είναι καλύτερος στο Β` μέρος και στην παράταση. Στο 115` αποβλήθηκε ο Λογκινίδης του Κιλκισιακού.
Στα πέναλτι για τον Αρη ευστόχησαν ο Τσέπα, ο Σεφερίδης, ο Δούμπλατζης και ο Καραγιαννίδης. Για τον Κιλκισιακό οι Μπελίτσας, Καρυπίδης. Αστόχησαν οι Τριανταφυλλίδης, Σαββίδης.
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.
Αρης: Κωνσταντάκος, Φίλων, Ρετσίνας 90` Κάπατζης, Τσέπα, Σεφερίδης, Σολακίδης, Καραγιαννίδης, Σακκόπουλος 75` Μαλακογιάννης, Παπαδόπουλος, Αποστολίδης, Σαϊνίδης 55` Δούμπλατζης.
Κιλκισιακός: Περπερίδης, Καρατζιάς, Τριανταφυλλίδης, Μαυροκεφαλίδης, Μάντζιος, Καρυπίδης, Ηλιόπουλος, Ματετζίδης 75` Σαβελίδης, Μπολόσης 55` Σαββίδης, Καρανδρέας 70` Λογκινίδης, Μπελίτσας.