Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2013

Αναγέννηση Καρδίτσας- ΑΟΚ 1-0: Άδοξη ήττα με… πράσινες φανέλες

Αναγέννηση Καρδίτσας- ΑΟΚ 1-0: Άδοξη ήττα με… πράσινες φανέλεςΟ ΑΟΚ παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του με πράσινες φανέλες( ελπίζουμε και τελευταία), χάνοντας άδοξα προς το τέλος του αγώνα με 1-0 από χτύπημα πέναλτι του Μπουντούρη.
Η αγωνιστική εικόνα που έδειξε στην επανάληψη ήταν πολύ καλή. Εκεί που φαινόταν ότι τουλάχιστον θα έπαιρνε τον ένα βαθμό, τελικά ήρθε η φάση του πέναλτι.
Κρίμα για την προσπάθεια του Β` μέρους. Ηταν τελικά μια… κρύα ήττα, από τη στιγμή που κατάφερε να μη δεχτεί γκολ στα πρώτα 45 λεπτά, όπου ήταν κακός.
Ο Απόστολος Χαραλαμπίδης ξεκίνησε με τερματοφύλακα τον Γιαννίκογλου.
Στην άμυνα δεξιά τον Πόπτση και αριστερά τον Βαλεριάνο. Δυο στόπερ ο Γκαρακλίδης και ο Κονάτε. Στη μεσαία γραμμή δυο ανασταλτικοί ο Πρίττας και ο Ντουτσαρίδης με τον Αρτσε να έχει ελεύθερο ρόλο. Στα πλάγια δεξιά ο Καρλόπουλος και αριστερά ο Ντόσης. Στην επίθεση ο Καπνίδης. Ο Ντόσης τραυματίστηκε πολύ γρήγορα και στη θέση του, πέρασε ο Παπαργυρίου. Στον ίδιο ρόλο, στην αριστερή πτέρυγα.
Στα πρώτα 45 λεπτά, η Καρδίτσα είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ. Ξεκίνησε πολύ καλύτερα
και ειδικά στο πρώτο 25λεπτο, στρίμωξε τον ΑΟΚ στα καρέ του.
Οι φιλοξενούμενοι στο διάστημα αυτό δε μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια του και έκαναν αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις και στην άμυνα.
Ο ΑΟΚ αφού ξεπέρασε χωρίς να δεχτεί γκολ, την επιθετικότητα της Καρδίτσας, άρχισε σιγά- σιγά να παίρνει πάνω του.
Γλύτωσε στο 40` με το σουτ του Γκουγκούδη που βρήκε το δοκάρι και πήγε στο ημίχρονο με το 0-0 στα αποδυτήρια. Η επανάληψη ήταν διαφορετική.
Ο ΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας. Μάλιστα δημιούργησε και φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Θα μπορούσε να είχε πετύχει κάποιο γκολ.
Η Καρδίτσα φάνηκε κουρασμένη στο β` μέρος. Κάπου φυσιολογικό, αφού πίεσε σε πολύ μεγάλο βαθμό στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα. Η εικόνα του ΑΟΚ στην επανάληψη ήταν πολύ καλή. Καμία σχέση με αυτή του πρώτου ημιχρόνου.
Στο τέλος λύγισε με το πέναλτι του Μπουντούρη. Ο Χαραλαμπίδης είχε την ατυχία να κάνει 3 αναγκαστικές αλλαγές, χάνοντας τους θετικότατους Βαλεριάνο και Καρλόπουλο.
Το φιλμ του αγώνα
1` Πάσα του Μπουντούρη, σου του Γήτα η μπάλα μόλις άουτ.
3` Γύρισμα του Μπουντούρη, δεν προλαβαίνει ο Χλωρός να κάνει το σουτ.
9` Κίτρινη κάρτα ο Γκαρακλίδης.
13` Ο Χλωρός αποφεύγει τον Γιαννίκογλου πλασάρει και σώζει πάνω από τη γραμμή ο Γκαρακλίδης.
15` Κίτρινη κάρτα ο Χατζηρίζος.
20` Κεφαλιά Γκουγκούδη η μπάλα στην πλάτη του Κονάτε και κόρνερ.
30` Από μακριά ο Βαλεριάνος προσπαθεί να αιφνιδιάσει με σουτ, τον Σιαράβα.
36` Σουτ Καρλόπουλου, μπλοκάρει ο Σιαράβας.
40` Πάσα του Γήτα, σουτ του Γκουγκούδη στο δοκάρι.
Με τη λήξη του ημιχρόνου, απειλούνται επεισόδια ανάμεσα στους παίκτες των δυο ομάδων. Κίτρινες κάρτες σε Γιαννίκογλου και Μπουντούρη.
50` Κίτρινη κάρτα ο Μίχος.
55` Κίτρινη κάρτα ο Πόπτσης.
70` Κίτρινη κάρτα ο Μπιτέλης.
71` Σουτ του Πάλλα, δύσκολα αποκρούει ο Σιαράβας, νέο σουτ του Ντουτσαρίδη η μπάλα απομακρύνεται σε κόρνερ.
81` Ο Χλωρός απειλεί αλλά τον προλαβαίνουν οι αμυντικοί του ΑΟΚ.
84` Κόρνερ Αρτσε κεφαλιά του Καπνίδη, δύσκολα απομακρύνει ο Σιαράβας.
87` Ο Πάλλας κρατάει μέσα στην περιοχή τον Κρανιώτη και σφυρίζεται πέναλτι. Ο Πάλλας δέχεται κίτρινη κάρτα.
Εκτελεί ο Μπουντούρης και το 1-0.
91` Κίτρινη κάρτα ο Σιαράβας.
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.
Καρδίτσα: Σιαράβας, Γκουγκούδης 75` Γεωργακόπουλος, Χατζηρίζος, Κουκούλης, Ρόβας, Καραχάλιος, Μίχος, Γήτας 61` Μπιτέλης, Μπουντούρης Μπουσινάκης 68` Κρανιώτης, Χλωρός.
ΑΟΚ: Γιαννίκογλου, Πόπτσης, Βαλεριάνος 67` Πάλλας, Γκαρακλίδης, Κονάτε, Ντουτσαρίδης, Πρίττας, Καρλόπουλος 66` Ντομί, Ντόσης 20` Παπαργυρίου, Αρτσε, Καπνίδης.
*Ο ΣΦΑΟΚ στην Καρδίτσα
Περίπου 15-20 φίλαθλοι του ΑΟΚ( μέλη του ΣΦΑΟΚ) ταξίδεψαν στην Καρδίτσα και παρακολούθησαν την αναμέτρηση. Ηταν σίγουρα ηρωική η παρουσία τους, στο πέταλο πίσω από τη μια κερκίδα.