Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 2013

Ορφέας- Μακεδονικός 0-0: Με 10 παίκτες και… 2 δοκάρια

Ορφέας- Μακεδονικός 0-0: Με 10 παίκτες και… 2 δοκάριαΟρφέας- Μακεδονικός 0-0: Με 10 παίκτες και… 2 δοκάρια
Η αδικαιολόγητη αποβολή του Ευθυμιάδη στο 43` με 2η κίτρινη κάρτα, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα ενώ οι γηπεδούχοι με 10 παίκτες ήταν άτυχοι, αφού είχαν δυο δοκάρια. Ο Ορφέας ξεκίνησε αγχωμένος και με αργό ρυθμό.
Είχε τον έλεγχο αλλά στα πρώτα 45 λεπτά δεν δημιούργησε κλασσικές ευκαιρίες. Η αποβολή του Ελευθεριάδη λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, άλλαξε τις ισορροπίες. Ο Ορφέας θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στις αρχές της επανάληψης με το δοκάρι του Γιαλαμή, ενώ όσο περνούσε η ώρα ο Μακεδονικός γινόταν απειλητικός με παίκτη παραπάνω. Η μεγάλη ευκαιρία για τον Ορφέα χάθηκε στο 80` όταν ο Δουμάνης μόνος του σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι.
Εκεί κρίθηκαν τα πάντα, για τους γηπεδούχους που έμειναν για 3η συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς
νίκη. Υπάρχει πάλι μια φάση που διαμαρτύρονται για πέναλτι, οι του Ορφέα.
Εν ολίγοις ο Ορφέας σπατάλησε τα πρώτα 45 λεπτά και στην επανάληψη με παίκτη λιγότερο ήταν άτυχος σε δυο περιπτώσεις.
Ο Μακεδονικός δεν παρουσίασε κάτι το ιδιαίτερο. Στο τέλος δημιουργήθηκε ένταση ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων.
Το φιλμ του αγώνα
12` Πλασέ του Φοιτά, σώζει πάνω από τη γραμμή ο Δουμάνης.
16` Σουτ του Σαββατιανού, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
21` Φάουλ Φιλιππίδη κεφαλιά Βλάχου, δε βρίσκει τη μπάλα ο Κωνσταντινίδης.
27` Σουτ Ελευθεριάδη από πλάγια θέση, ελάχιστα άουτ.
43` Αποβάλλεται με 2η κίτρινη( κόκκινη), ο Ευθυμιάδης.
51` Κόρνερ Βλάχου, κεφαλιά του Γιαλαμή στο οριζόντιο δοκάρι.
65` Τράβηγμα μέσα στην περιοχή του Τσιαμπάζη στον Ελευθεριάδη, η φάση συζητιέται για πέναλτι.
67` Κεφαλιά Κατσαμακίδη, απόκρουση του Καραβελίδη σε κόρνερ.
77` Ο Δούμας από πλάγια θέση σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι αλλά ο Καραβελίδης ελέγχει τη κλειστή του γωνία.
80` Ο Δουμάνης μόνος του, κάνει το σουτ, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.
Ορφέας: Καραβελίδης, Κεχαγιάς, Φιλιππίδης, Κωνσταντινίδης, Γ. Ελευθεριάδης, Παπαδάτος, Σαββατιανός, Βλάχος, Σταματόπουλος, Ευθυμιάδης, Δουμάνης.
Αλλαγές
46` Γιαλαμής στη θέση του Σαββατιανού.
77` Χριστοδουλίδης στη θέση του Ελευθεριάδη
92` Οτέμπερι στη θέση του Δουμάνη.
Μακεδονικός: Καριμάλης, Φοιτάς, Καραγιάννης 52` Μικρός, Τσιαμπάζης, Δράμπης, Λαγρίτος 66` Κρυτάλλης, Κατσαμακίδης, Αράπι, Ζαγναφέρης, Μπλατσέρι, Λένος 54` Δούμας.