Πέμπτη 16 Μαΐου 2013

Καλλιθέα- ΑΟΚ 2-2: Χτύπησε στο τέλος από… κόρνερ

Καλλιθέα- ΑΟΚ 2-2: Χτύπησε στο τέλος από… κόρνερΟ ΑΟΚ έχανε με 2-0 μέχρι το 80` στο Ελ Πάσο από την Καλλιθέα αλλά στο τέλος χαμογέλασε πετυχαίνοντας 2 γκολ που προήλθαν από εκτελέσεις κόρνερ. Ηταν η απάντηση στη σιγουριά των γηπεδούχων για εύκολη επικράτηση. Η Καλλιθέα ήταν αυτή που προηγήθηκε με 2-0 στο 48` αλλά ο ΑΟΚ το πάλεψε μέχρι τέλος, έχοντας σοβαρές ελλείψεις στην ενδεκάδα. Η ομάδα της Καβάλας δικαιούταν την ισοπαλία και πιο πριν, αφού είχε αρκετές καλές στιγμές μπροστά στην αντίπαλη εστία. Αν μάλιστα ήταν πιο προσεκτική στην άμυνα. δε θα δεχόταν δυο εύκολα γκολ. Πάντως η εμφάνιση κρίνεται αρκετά ικανοποιητική σ` ένα ματς χωρίς βαθμολογικό άγχος και για τις δυο ομάδες. Ο Νίκος Καραμπετάκης ( Ο Μαραντάς επιστρέφει σήμερα από την Ελβετία), χρησιμοποίησε τερματοφύλακα τον Σουλογάνη. Δεξιά και αριστερά στην άμυνα τους Ρεβυθόπουλο και Παγώνη. Στο κέντρο της άμυνας, Κάργα και Μαραγκό. Δυο ανασταλτικοί μέσοι ο Κοτίτσας και ο Ντουτσαρίδης.
Ο Πλιάγκας και ο Χλωρός αγωνίστηκαν στα πλάγια της μεσοεπιθετικής γραμμής, με τον Μπρατσιάνι
ελεύθερο στον κάθετο άξονα και τον Θεοδωρίδη μετά από αρκετό καιρό στη θέση του φορ.
Στο 46` ο Παπαδόπουλος άλλαξε το Θεοδωρίδη και πήγε σέντερ φορ ο Χλωρός. Στο 63` ο Ντομί πέρασε αμυντικός μέσος στη θέση του Κοτίτσα και στο 72` ο Ντόσης άλλαξε τον Μπρατσιάνι. Γενικά οι αλλαγές βοήθησαν τον ΑΟΚ, που παρουσιάστηκε πιο φρέσκος στα τελευταία λεπτά του αγώνα και με χτυπήματα κόρνερ του Ντόση, με Χλωρό και Κάργα έφτασε στην ισοφάριση. Το πίστεψε και δικαιώθηκε. Η Καλλιθέα ίσως να επαναπαύτηκε μετά το 2-0 και στο τέλος το πλήρωσε.
Το φιλμ του αγώνα
8` Σουτ Μαρουκάκη η μπάλα άουτ.
9` Καλή στιγμή για τον ΑΟΚ. Ο Χλωρός μονοκόμματο σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
21` Πάσα του Αράγια στον Ατματσίδη αυτός έκανε το σουτ απέκρουσε ο Σουλογάνης. Στη συνέχεια προσπάθησε ο Ντακόλ να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Μαραγκός απομάκρυνε τη μπάλα σε κόρνερ.
23` Ωραία κάθετη πάσα του Αράγια, ο Ντακόλ βρέθηκε τετ α τετ με τον Σουλογάνη και με πλασέ έκανε το 1-0.
25` Φάουλ του Πλιάγκα κεφαλιά του Κάργα βρήκε το Θεολόγου, στρώθηκε στο Χλωρό που προσπάθησε με ανάποδο ψαλίδι να παραβιάσει την αντίπαλη εστία αλλά δεν τα κατάφερε.
27` Κόρνερ Αράγια με Αρβανίτη και Φαγιέ να μη μπορούν να βρουν στόχο από μέσα την περιοχή.
32` Πάσα του Πλιάγκα στον Μπρατσιάνι αυτός έβγαλε τη σέντρα και ο Θεοδωρίδης από πολύ κοντά δε βρήκε τη μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα.
37` Σουτ του Θεοδωρίδη μετά από συνδυασμό με Κοτίτσα και Μπρατσιάνι, μπλόκαρε ο Κατσούλης. Ευκαιρία για την Καβάλα.
40` Φάουλ Αράγια απομακρύνει ο Σουλογάνης
48` Σέντρα του Αρβανίτη μέσα στην περιοχή, κεφαλιά του Ατματσίδη η μπάλα βρήκε τον Κάργα και κατέληξε στα δίχτυα του Σουλογάνη, κάνοντας το 2-0.
58` Σουτ του Παπαδόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.
62` Σέντρα Πλιάγκα, κεφαλιά του Χλωρού η μπάλα κόντραρε και κατέληξε άουτ.
68`Σουτ του Μαρουκάκη η μπάλα κόντραρε σε Μαραγκό και κατέληξε άουτ.
76` Γύρισμα Μαρουκάκη, ο Ντακόλ δεν προλαβαίνει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.
78` Κόρνερ Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Κάργα σε κόρνερ ο Κατσούλης
80` Κόρνερ Ντόσης με κεφαλιά ψαράκι ο Χλωρός το 2-1.
93` Κόρνερ Ντόσης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Κάργας το 2-2.
Ο διαιτητής Βουράνης από τη Λέσβο έδειξε κίτρινες κάρτες τους: Χριστοφιλέα, Κατσικογιάννη, Παγώνη.
Οι συνθέσεις
Καλλιθέα: Κατσούλης, Αράγια, Φαγιέ, Θεολόγου, Ντακόλ, Ατματσίδης, Κατσικογιάννης, Μαρουκάκης, Βιγιαρέχο, Αρβανίτης, Χριστοφιλέας.
Αλλαγές
73` Σεμπέκος στη θέση του Χριστοφιλέα.
81` Τρεκαρίτσι στη θέση του Μαρουκάκη.
90` Φουτσίνι στη θέση του Αράγια.
Πάγκος: Μιχελής, Σεμπέκος, Φουτσίνι, Σταύρου, Χαροντάκης, Χατζόπουλος, Τρεκαρίτσι.
ΑΟΚ: Σουλογάνης, Παγώνης, Κοτίτσας, Κάργας, Ντουτσαρίδης, Μαραγκός, Ρεβυθόπουλος, Πλιάγκας, Χλωρός, Μπρατσιάνι, Θεοδωρίδης.
Αλλαγές
46` Παπαδόπουλος στη θέση του Θεοδωρίδη
63` Ντομί στη θέση του Κοτίτσα
72` Ντόσης στη θέση του Μπρατσιάνι
Πάγκος: Παπαδόπουλος, Τσομπανόπουλος, Ντομί, Τιγγιρίδης, Ντόσης.
Επιμέλεια: Τάσος Πατσίδης