Δευτέρα 29 Απριλίου 2013

Φωκικός- ΑΟΚ 3-2: Το ήθελαν περισσότεροι οι γηπεδούχοι…

Φωκικός- ΑΟΚ 3-2: Το ήθελαν περισσότεροι οι γηπεδούχοι…Ο ΑΟΚ αν και προηγήθηκε στο ημίχρονο, δεν άντεξε στην επανάληψη.
Δέχτηκε 2 γκολ από το 67` και μετά, φτάνοντας έτσι σε μια νέα εκτός έδρας ήττα. Ο Φωκικός το ήθελε περισσότερο αφού παλεύει για την παραμονή του και τελικά κατάφερε στο τέλος να χαμογελάσει. Μάλλον δίκαια κατέκτησε τους 3 βαθμούς της νίκης. Ο ΑΟΚ φάνηκε μόνο στα πρώτα 45` λεπτά, όπου βγήκε καλά στην κόντρα επίθεση και πέτυχε 2 γκολ. Το μυαλό όμως όλως είναι στα πολλά προβλήματα που υπάρχουν. Κακά τα ψέματα. Η ομάδα στο αγωνιστικό μέρος έχει κέρδος μόνο από τις εμπειρίες που αποκτούν τα παιδιά από την Κ20 που έγιναν επαγγελματίες.
Ο Γιώργος Μαραντάς ξεκίνησε το παιχνίδι με Σουλογάνη τερματοφύλακα. Δεξιά και αριστερά στην
άμυνα Ρεβυθόπουλο και Καλαγκάνη. Δυο στόπερ Ντουτσαρίδη και Μαραγκό. Ο Κάργας έμεινε στον πάγκο. Στη μεσαία γραμμή ο Κοτίτσας και ο Τσομπανόπουλος, ως «κόφτες». Πλάγια δεξιά και αριστερά ο Πλιάγκας και ο Ντόσης. Ο Ουσμάν Μπάρι ελεύθερος στον κάθετο άξονα και στη θέση του σέντερ ο Χλωρός. Στα πρώτα 45` λεπτά αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ο ΑΟΚ, κατάφερε να αντιδράσει και να ανατρέψει το σκορ. Από την άλλη ο Γουόρντεν ήταν ο μοιραίος παίκτης των γηπεδούχων αφού μπορεί να πέτυχε γκολ αλλά έχασε δυο γκολ που δε χάνονται. Μετά το γκολ της ισοφάρισης των γηπεδούχων ο Μαραντάς πέρασε τον Κάργα στη θέση του στόπερ και πήγε αμυντικός μέσος ο Ντουτσαρίδης. Ο Θεοδωρίδης μπήκε στη θέση του Πλιάγκα και πήγε πλάγια ο Χλωρός.
Στο τελευταίο διάστημα πίεσε ο Φωκικός με τον ΑΟΚ να παίζει αμυντικά. Στο τέλος ο μοιραίος Γουόρντεν έγινε… ωραίος για τον Φωκικό με το γκολ που πέτυχε και έδωσε τους 3 βαθμούς στην ομάδα του. Ο ΑΟΚ στο β` μέρος δε δημιούργησε τις προϋποθέσεις να πετύχει ένα τρίτο γκολ. Ελάχιστα απείλησε. Ο Φωκικός το ήθελε το ματς και ήταν επιθετικός από την αρχή της επανάληψης.
Το φιλμ του αγώνα
6` Σουτ του Χαλούλου κεφαλιά του Θέου, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
14` Σουτ Γουόρντεν έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σουλογάνη.
17` Ο Γουόρντεν με εξαιρετικό γυριστό σουτ το 1-0 για το Φωκικό.
19` Σουτ ο Πλιάγκας, η μπάλα βρίσκει το δοκάρι.
24` Ο Γουόρντεν περνάει το Σουλογάνη αλλά δε μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Μεγάλη ευκαιρία για το 2-0.
25` Σέντρα Ρεβυθόπουλου, ο Χλωρός δε μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
30` Το 1-1 με αυτογκόλ του Κωστόπουλου, στην προσπάθεια του να γυρίσει στον Γεωργίου.
35` Από σέντρα του Ουσμάν Μπάρι, ο Χλωρός μέσα από την περιοχή θα κάνει το 1-2.
48` Ο Γουόρντεν αποφεύγει τον Σουλογάνη αλλά σκόνταψε στην περιοχή και το πλασέ του περνάει άουτ.
61` Σουτ Ντόση, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το δοκάρι της εστίας του Φωκικού.
63` Ατομική προσπάθεια και σουτ του Λουκίνα η μπάλα άουτ.
67` Φάουλ Καραπέτσα και με κεφαλιά ο Νάστος το 2-2.
70` Από σέντρα του Γουόρντεν, ο Σουλελές δε μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από καλή θέση.
75` Σε θέση οφσάιντ ο Γκόμες που σκοράρει στην εξέλιξη της φάσης.
83` Ο Γουόρντεν από σέντρα του Νάστου με ωραίο γκολ, δίνει προβάδισμα 3-2 στο Φωκικό.
Ο διαιτητής Μπλούνας από τη Φθιώτιδα έδειξε κίτρινες κάρτες τους: Ρεβυθόπουλο, Κωστόπουλο, Σκαρίμπα, Μαραγκό, Γεωργίου.
Στο 90` αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Κωστόπουλος των γηπεδούχων.
Οι συνθέσεις
Φωκικός: Γεωργίου, Μαρτίνος, Χαλούλος, Κωστόπουλος, Λίτσος, Σκαρίμπας, Νάστος, Θέος, Γουόρντεν, Καραπέτσας, Γκόμες.
Αλλαγές
59` Λουκίνας στη θέση του Μαρτίνου
69` Σουλελές στη θέση του Θέου
87` Παπαζούδης στη θέση του Γουόρντεν
Πάγκος: Σιμψερής, Λουκίνας, Σουλελές, Ευσταθίου, Αργυρός, Παπαζούδης, Μπουλούλης.
ΑΟΚ: Σουλογάνης, Ρεβυθόπουλος, Καλαγκάνης, Ντουτσαρίδης, Μαραγκός, Κοτίτσας, Τσομπανόπουλος, Χλωρός, Ουσμάν Μπάρι, Ντόσης, Πλιάγκας.
Αλλαγές
68` Κάργας στην θέση του Τσομπανόπουλου
74` Θεοδωρίδης στη θέση του Πλιάγκα
79` Μπρατσιάνι στη θέση του Ρεβυθόπουλου
Πάγκος: Αποστολίδης, Καζαντζίδης, Κάργας, Μπρατσιάνι, Θεοδωρίδης, Ντομί, Παπαδόπουλος.