Δευτέρα 22 Απριλίου 2013

Δόξα Δράμας- ΑΟΚ 2-0: Κέρδισε αυτός που το ήθελε περισσότερο

Δόξα Δράμας- ΑΟΚ 2-0: Κέρδισε αυτός που το ήθελε περισσότεροΟ ΑΟΚ δε μπόρεσε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα με τη Δόξα Δράμας. Προσπάθησε αλλά ήταν φανερό ότι η Δόξα το ήθελε περισσότερο. Επίσης δε φτάνει μόνο η καλή αμυντική λειτουργία, πρέπει στην επίθεση να βελτιωθεί περισσότερο. Ένα και ένα κάνουν δυο.
Ο Γιώργος Μαραντάς ξεκίνησε με τερματοφύλακα τον Αποστολίδη, δεξιά στην άμυνα τον Παγώνη και αριστερά τον Καλαγκάνη. Δύο στόπερ Μαραγκό και Κάργα.
Οι δυο αμυντικοί μέσοι ήταν ο Ντουτσαρίδης και ο Κοτίτσας. Πλάγιοι στη μεσοεπιθετική γραμμή δεξιά ο Καζαντζίδης και αριστερά ο Ντόσης. Ελεύθερος στον κάθετο άξονα ο Παπαδόπουλος και σέντερ φορ ο Ουσμάν Μπάρι. Η ενδεκάδα κατά πολύ αλλαγμένη σε σχέση με το παιχνίδι μέσα στην Καλλονή. Απόντες ο Τριποτσέρης αλλά και οι Τάσιτς, Ντος Σάντος, Κούτεφ, Γελαδάρης.
Στα πρώτα 45` λεπτά ο ΑΟΚ δε μπόρεσε να απειλήσει άμεσα την αντίπαλη εστία, ένα σουτ του Ντουτσαρίδη που πέρασε άουτ και τίποτα παραπάνω. Από την άλλη η Δόξα είχε την υπεροχή, ένα δοκάρι αλλά και αυτή δεν απείλησε με κλασσικές ευκαιρίες μέσα από την περιοχή. Στην επανάληψη
από στημένη φάση η Δόξα προηγήθηκε στο σκορ ενώ ο Κοτίτσας βγήκε αναγκαστική αλλαγή από το παιχνίδι. Στο 66` οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, οπότε έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, με τον ΑΟΚ να μην απειλεί.
Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να έγιναν περισσότερο επιθετικοί αλλά είναι αλήθεια ότι δε έχασαν κλασσικές ευκαιρίες μπροστά στην αντίπαλη εστία. Η Δόξα σε γενικές γραμμές πήρε δίκαια τους 3 βαθμούς της νίκης.
Το φιλμ του αγώνα
12` Σουτ Ντουτσαρίδη, η μπάλα άουτ
22` Σέντρα Τότο, γυριστό σουτ του Ρούσεφ η μπάλα άουτ.
23` Ο Μπουτζίκος σουτ που βρίσκει το δοκάρι της εστίας του Μάνου Αποστολίδη.
30` Σέντρα Ιντζόγλου από τα αριστερά, δεν προλαβαίνει ο Κάπελ με προβολή.
38` Σουτ Καμινιώτη, μπλοκάρει ο Αποστολίδης.
50` Σουτ Κάργα, η μπάλα βρίσκει τον Μπουτζίκο και καταλήγει κόρνερ.
54` ο Ταραλίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ πραγματοποιεί το 1-0.
66` Ο Καμινιώτης κέρδισε τις κόντρες, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-0.
73` Σουτ Παπαδόπουλου η μπάλα πέρασε άουτ.
84` Φάουλ Παπαδόπουλου, η μπάλα στο τείχος και στην αγκαλιά του Δαύκου.
89` Κεφαλιά του Πουλάκου, δεν ανησυχεί ο Αποστολίδης.

Ο διαιτητής Παπαπέτρου από την Αθήνα έδειξε κίτρινες κάρτες τους: Ταραλίδη, Πάτο,

Οι συνθέσεις.
Δόξα Δράμας: Δαύκος, Μκρτσιάν, Ταραλίδης, Καμινιώτης, Ιντζόγλου, Τότο, Ρούσεφ, Κάπελ, Μπουτζίκος, Περπερίδης, Μπάρρος.
Αλλαγές
70` Πουλάκος στη θέση του Ρούσεφ
77` Μπαλής στη θέση του Καμινιώτη
81` Κάσσος στη θέση του Κάπελ
Πάγκος: Ξενοδόχοφ, Μπαλής, Πουλάκος, Μουδούρογλου, Κάσσος, Στεργιανός, Χιντασέλι.
ΑΟΚ: Αποστολίδης, Κοτίτσας, Καζαντζίδης, Καλαγκάνης, Μαραγκός, Ντουτσαρίδης, Παγώνης, Κάργας, Ουσμάν Μπάρι, Παπαδόπουλος, Ντόσης.
Αλλαγές
58` Πλιάγκας στη θέση του Κοτίτσα
62` Μπρατσιάνι στη θέση του Καζαντζίδη
75` Χλωρός στη θέση του Κάργα
Πάγκος: Μπρατσιάνι, Ρεβυθόπουλος, Πλιάγκας, Θεοδωρίδης, Σουλογάνης, Τσομπανόπουλος, Χλωρός.
 Επιμέλεια: Τάσος Πατσίδης