Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013

ΠΑΟΚ- Ενωση 81-69: Πάλεψε για 34 λεπτά

Η Ενωση ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 34` απέναντι στον ΠΑΟΚ, όμως λύγισε στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Ο ΠΑΟΚ νικούσε με 58-56 στο 34′ και ως εκ τούτου τα έβρισκε σκούρα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αλλά κάπου εκεί έδωσε σημαντικές λύσεις ο Δέδας (τρίποντα και φάουλ που κέρδισε σε άμυνα) που εξελίχθηκε σε παίκτη-»κλειδί» για τους «ασπρόμαυρους».
Να σημειωθεί πως στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κόλεμαν αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ μετά από χτύπημα στον Καλλέ. Αυτό ήταν μια αρνητική εξέλιξη για την Ενωση.
H Kαβάλα «πυροβολώντας» έξω από τα 6.75 πήρε αέρα πέντε πόντων (1-6) με το… καλημέρα του αγώνα (στο 1′). Ο Τσαιρέλης κάπου εκεί το πήρε… πάνω του, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους
του ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 5-6 και με τον «Δικέφαλο» να βρίσκει ρυθμό, το σκορ έγινε 11-8 (έξι πόντους και μία ασίστ από τον Τσαιρέλη). Ο 25χρονος φόργουορντ και Παπαδόπουλος τα έκαναν… όλα (οχτώ πόντους ο πρώτος, επτά ο δεύτερος) και ο ΠΑΟΚ ήταν σταθερά μπροστά (15-13). Η διαφορά ανέβηκε στη συνέχεια (20-14) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 24-17 (10 πόντους ο Τσαιρέλης και διπλάσια ριμπάουντ ο ΠΑΟΚ σε σχέση με την Καβάλα).
Σταθερά μπροστά ο ΠΑΟΚ…
Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε αυτό το +7 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (28-21 στο 13′) και έφτασε στο +12 (33-21) λίγο αργότερα με καλάθι του Καλλέ (αποτελούσε πρόβλημα για την Καβάλα το ότι ο Κόλεμαν δεν σκόραρε). Επιθετικά ο «Δικέφαλος» έβρισκε λύσεις με πολλούς τρόπους, έτσι είχε μια… απόσταση από τους φιλοξενούμενους (36-26) αλλά η Καβάλα «ψαλίδισε» την διαφορά μετέπειτα (36-29). Τελικώς το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-30, με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν κάνει μια κοιλιά τα τελευταία λεπτά.
Βελτιώθηκε και μείωσε η Καβάλα
Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι ομάδες ήταν άστοχες κάνοντας μάλιστα και λάθη (42-32 στο 23′) ενώ στο 24′ η Καβάλα «κατέβασε» την διαφορά στους έξι πόντους (45-39). Η αντίδραση για τον ΠΑΟΚ ήταν γρήγορη (49-39), όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις (51-45). «Δικέφαλος» και Καβάλα δεν έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι (ο Παπαδόπουλος είχε τρία φάουλ και αντικαταστάθηκε από τον Καλλέ), με την ομάδα του Κορωνιού πάντως να μειώνει κι άλλο (53-48) στο τέλος της τρίτης περιόδου και γενικώς να είναι βελτιωμένη.
Το έκανε… ντέρμπι ο ΠΑΟΚ αλλά κέρδισε
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μιλόσεβιτς χρεώθηκε με τεχνική ποινή και κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να «ξεκολλήσει» και να προηγηθεί με 57-48 (σε 1.13 η Καβάλα έκανε πέντε φάουλ). Λίγο αργότερα ο Κόλεμαν χτύπησε τον Καλλέ (οι δυο τους ήταν πεσμένοι στο παρκέ), αυτό είχαν σαν αποτέλεσμα οι διαιτητές να αποβάλλουν (ντισκαλιφιέ) τον Αμερικανό και μετέπειτα έγινε το 58-48. Μετά από ώρα η Καβάλα πέτυχε καλάθι (58-50) και μείωσε μάλιστα στο 34′ σε 58-56 (0-8 σερί). Ο Δέδας έδωσε σημαντική ανάσα στον ΠΑΟΚ (61-56), ο Παπαδόπουλος έκανε το 63-58 και ο έμπειρος φόργουορντ έγραψε το 66-58 (πριν είχε κερδίσει φάουλ) για να κάνει το 68-58 στο 36′ ο Χαραλαμπίδης και κάπου εκεί μπήκαν οι βάσεις για την νίκη του «Δικεφάλου» που δεν αγχώθηκε ως το τέλος του ματς.
Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-30, 53-48, 81-69.
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.
ΠΑΟΚ: Χάτσερ 8(2), Κασελάκης 8(2), Χαραλαμπίδης 19, Θεοδωράκος 0, Τσαϊρέλης 20(2), Δέδας 12(4), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 9, Νικολόπουλος 0, Καλλές 3, Χρυσικόπουλος 0, Λιάπης 0.
Ενωση: Πάνος 12, Αρμπετ 3(1), Καλαμπάκας 5(1), Μανωλόπουλος 0, Στεφανίδης 7(1), Μιλόσεβιτς3 , Μίτροβιτς 18(4), Ταϊρού 6, Κριστέφσκι 0, Κόλεμαν 7, Ατσάρα 8(2).