Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2012

Νίκη Βόλου-ΑΟΚ 0-2 : Πανάξιος νικητής

Το 1ο γκόλ του ΑΟΚ στον Βόλο ( 26′ Πλιάγκας)
Μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα ο ΑΟΚ μέσα στην έδρα της Νίκης Βόλου. Το συγκρότημα του Κώστα Βασιλακάκη ήταν πολύ καλό, ειδικά στην επανάληψη και η νίκη κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιη. Ο ΑΟΚ ξεκίνησε με μια αλλαγή σε σχέση με τελευταία παιχνίδια. Ο Πλιάγκας αγωνίστηκε στη θέση του Χλωρού και μάλιστα σκόραρε.
Επίσης επανήλθε ο Ενσαλίβα στη μεσαία γραμμή, δίπλα στον Ντιέ. Η Καβαλιώτικη ομάδα χτύπησε στο 26` και μετά έφερε το παιχνίδι, εκεί που ήθελε. Κυρίως χάρη στην καλή τακτική και στο οργανωμένο παιχνίδι. Ο Ντιέ πέτυχε μια γκολάρα με φάουλ στο τελευταίο δεκάλεπτο κι όλα τελείωσαν.
1ο ημίχρονο
Με μία αλλαγή στην εντεκάδα που αγωνίστηκε στη Μυτιλήνη παρέταξε την ομάδα της Νίκης Βόλου ο Περικλής Αμανατίδης, με τον Πουρτουλίδη να παίρνει τη θέση του Σκούφαλη. Στο πρώτο μισάωρο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με την Καβάλα όμως να ευτυχεί να μετουσιώνει σε γκολ μία από τις ευκαιρίες της, με τον Δημήτρη Πλιάγκα. Η Νίκη είχε την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως το γύρισμα του Κώστα Φλίγκου παράλληλα της εστίας του Αποστολίδη δεν πρόλαβε να εκμεταλλευτεί ο Τάντιτς και σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της Καβάλας.
Από το 32′ και μετά, περισσότερες ήταν οι διακοπές παρά το ποδόσφαιρο καθώς οι ποδοσφαιριστές της Καβάλας προσπαθούσαν να παγώσουν τον ρυθμό με συνεχείς καθυστερήσεις με συνέπεια να υπάρξει ένταση τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στους πάγκους των δύο ομάδων.
Η Νίκη στο πρώτο ημίχρονο δεν βρήκε τον ρυθμό της, όμως δημιούργησε ευκαιρίες και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, σίγουρα, την αφήνει αδικημένη.
Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου
2′ Αψιμαχία μεταξύ Φλίγκου και Ντιέ όταν ο επιθετικός της Νίκης Βόλου ζήτησε τον λόγο από τον έμπειρο μέσω της Καβάλας καθώς έκανε επικίνδυνη προβολή
6′ Μπαλιά του Τάντιτς στον Κυριάκο μέσα στην περιοχή της Καβάλας πέρασε ανεκμετάλλευτη καθώς ο Φλίγκος δεν κατάλαβε την κεφαλιά πάσα του Κυριάκου
8′ Σουτ του Πλιάγκα μέσα από τη μεγάλη περιοχή της Νίκης έφυγε ψηλά άουτ
9′ Ο Φλίγκος δεν κατάφερε να στοπάρει την μπάλα με το στήθος όπως ήθελε, με συνέπεια να μη κάνει το σουτ από ιδανική θέση μέσα από την περιοχή του Αποστολίδη
14′ Μονοκόμματο σουτ του Ριζογιάννη έξω από τη μεγάλη περιοχή της Καβάλας μπλόκαρε ο Αποστολίδης
19′ Κίτρινη στον Μαραγκό για επικίνδυνη προβολή στον Ριζογιάννη
20′ Κίτρινη στον Τάντιτς για «θέατρο» με σκοπό να κερδίσει πέναλτι
21′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα όταν ο Μπρατσιάνι με προσωπική ενέργεια από πλάγια δεξιά, επιχείρησε σέντρα σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Καρακούτση όμως ο Σαμαράς έδιωξε σωτήρια για την ομάδα του, πριν κάνει την προβολή ο Μοκάκε
26′ ΓΚΟΛ για την Καβάλα με τον Δημήτρη Πλιάγκα, ο οποίος με προσωπική ενέργεια από τα αριστερά έφτασε απέναντι από τον Καρακούτση που πλάσαρε με ιδανικό τρόπο για να κάνει το Νίκη Βόλου – Καβάλα 0-1
32′ Μοναδική ευκαιρία για τη Νίκη να ισοφαρίσει όταν ο Φλίγκος γύρισε παράλληλα με την εστία του Αποστολίδη όμως το γύρισμα ήταν λίγο πιο δυνατό από όσο χρειάζονταν, ώστε να προλάβει ο Τάντις να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα
36′ Ο διαιτητής απέβαλε τον Περικλή Αμανατίδη προκαλώντας θύελλα διαμαρτυριών τόσο από τον προπονητή της Νίκης όσο και από τον κόσμο στις κερκίδες του Πανθεσσαλικού. Μαζί με τον προπονητή της Νίκης αποβλήθηκε και ο γενικός αρχηγός της Καβάλας
45′ Δυνατό και επικίνδυνο φάουλ του Ντιέ έδιωξε δύσκολα πέφτοντας στη δεξιά γωνία της εστίας του ο
45+2′ Σουτ του Ουέλινγκτον μέσα από τη μεγάλη περιοχή της Καβάλας μπλόκαρε ο Αποστολίδης
45+3′ Πολιορκία στα καρέ της εστίας του Αποστολίδη έληξε με σουτ του Τάσιτς που κατέληξε άουτ
2ο ημίχρονο
Η Νίκη στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και παρά τις αλλαγές που πραγματοποίησε ο Περικλής Αμανατίδης δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Αποστολίδη.
Αντίθετα η Καβάλα φαινόταν περισσότερο επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις που επιχειρούσε καθώς η προσπάθεια της γηπεδούχου να ισοφαρίσει άφηνε κενούς χώρους στην άμυνά της.
Η κακή εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου για τη Νίκη, ολοκληρώθηκε μ” ένα γκολ του Ντιέ από τα 25 μέτρα, μετά από απ” ευθείας εκτέλεση φάουλ.
Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου:
47′ Γύρισμα του Ενσαλίβα μέσα στην μεγάλη περιοχή της Νίκης, βρήκε τον επερχόμενο Μοκάκε, το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ
55′ Κίτρινη στον Πλιάγκα για τράβηγμα από πίσω στον Ριζογιάννη
61′ Σουτ του Ουέλινγκτον μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Αποστολίδη, έφυγε άουτ
70′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάντιτς από τα δεξιά της περιοχής της Καβάλας έδιωξε με το κεφάλι ο Τριποτσέρης (Οι παίκτες της Νίκης ζήτησαν πέναλτι ισχυριζόμενοι πως το μαρκάρισμα έγινε εντός περιοχής της Καβάλας)
81′ Κίτρινη στον Βέρτζο για σκληρό φάουλ στον Χλωρό
82′ ΓΚΟΛ για την Καβάλα με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 25 μέτρα του Ντιε.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΚΑΒΑΛΑ 0-2
Oι συνθέσεις
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Π. Αμανατίδης): Καρακούτσης, Ψιάνος, Μήτσης (31′ Ουέλινγκτον), Σαμαράς, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Τάσιτς (57′ Γιάκομπ), Πουρτουλίδης, Τάντιτς, Κυριάκος, Φλίγκος (72′ Σκούφαλης).
KABAΛΑ (Κ. Βασιλακάκης): Αποστολίδης, Γελαδάρης, Τριποτσέρης, Παγώνης, Μαραγκός, Ντιέ, Ντος Σάντος (75′ Αναστασόπουλος), Μοκάκε (90′ Ποσίνκοβιτς), Μπρατσιάνι, Ενσαλίβα, Πλιάγκας (60′ Χλωρός).
Διαιτητής: Κοεμτζίδης Παναγιώτης
Βοηθοί: Καραγκιοζόπουλος Ιωάννης, Λαφαντζής Κωνσταντίνος
4ος: Μαλούτας Δημήτριος