Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου 2012

Προκριματικά Μουντιάλ: Ελλάδα - Λιθουανία 2-0

Προκριματικά Μουντιάλ: Ελλάδα - Λιθουανία 2-0Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έκανε ένα ακόμα βήμα πρόκρισης  στα τελικά του Μουντιάλ 2014, νικώντας στο γήπεδο Καραϊσκάκη τη Λιθουανία με 2-0.
Με τη νίκη αυτή ισοβαθμεί στην πρώτη θέση του ομίλου με τη Βοσνία, η οποία επικράτησε της Λετονίας με 4-1 και έχει επίσης 6 βαθμούς, αλλά καλύτερη διαφορά τερμάτων, καθώς στην περεμιέρα  είχε κερδίσει το Λιχτενστάιν με 8-1.
 Η εθνική μας ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν έπιασε την απόδοση που είχε
στον αγώνα της Παρασκευής με τη Λετονία.
Στο πρώτο ημίχρονο  είχε την εδαφική υπεροχή, αλλα δεν δημιούργησε φάσεις, παίζοντας απέναντι σε πολυπρόσωπη άμυνα.
 Στο δεύτερο ημίχρονο, με την είσοδο του Μήτρογλου βρήκε λύσεις..Στο 56' ο Μήτρογλου είχε κεφαλιά στο δοκάρι, ακολούθησε συ,νδυασμός των Ελλήνων παικτών στην περιοχή η μπάλλα έφθασε στον Νίνη, ο οποίος ντριπλαρε   και σουταρε από τα πλάγια, ανοίγοντας  το σκορ.
Το 2-0 έγινε από τον Μήτρογλου στο 72, σε φάση-καρμπόν. Ο σκόρερ άλλαξε τη μπάλλα με τον Νίνη, σουυταρε από πλάγια δεξια και έστειλε τη μπάλλα στα δίχτυα.
 Η εθνικής είχε στη συνέχεια δύο ευκαρίες να διευρύνει το σκόρ, αλλά δεν τις αξιοποίησε